Merhaba;

Ben Mehmet Aksın ve şuanda hakkımda yazımı okuyorsun. 31.12.2017 – 14:00 tarih ve saati itibariyle bu siteye yön vermemin ilk parçası olan hakkımda yazısını yazmaya başladım. Kısaca kendimden bahsedeyim.

Başlamadan önce alttaki videoyu oynatıp döngüye alırsanız bir çırpıda biter bu yazı. [ Sia – The Greatest ]

 

Kim Bu Mehmet Aksın? Niye Bize Bunu Yapıyor?

Mehmet; 1996 Diyarbakır/Silvan doğumlu, balık burcu. En sevdiği renk değişiyor, en sevdiği sayı 21, en sevdiği yabancı dizi Prison Break. Bilgisayarla vakit geçirmeye bayılıyor. Hatta sırf bu yüzden yaşamını çok sadeleştirmiş. Yazılımcılar arasında artık dalga muhabbetine vurulan EAT(Ye); – SLEEP(Uyu); – CODE(Kodla); – REPEAT(Tekrarla); şeklindeki yaşam biçimini istemedende olsa hayatına işlemiş. Yazılım yazılımcıya hep bunu mu yapar? Tabiki de hayır. Ama bu konu sonraki yazıların konusu. Şimdi konudan sapmayalım. Mehmet, ilokulda sade bir çocukluk ve okul dönemi geçirdi. Ortaokul 2. Sınıftan sonra html index.html basit kodlar yazmaya başladı. Liseye ortaokuldaki bir bilgisayar hocası sayesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ATL bölümüne geçiş yaptı. Bilgisayara olan ilgisi ozamandan sonra artmaya basladı. İlk bilgisayarını lisenin ilk yıllarında aldı. Lisede gördüğü yazılım eğitimi kısıtlı olması nedeniyle kendi çabasıyla emek ve sabırla araştırarak kodlayarak birşeyler öğrenmeye çalıştı.

 

Bu Nasıl Webçi Oldu?

Sonra web kısmına doğru eğildi bir zürafa misali… O günlere şahit olan ve bu yazıyı okuyan sınıf arkadaşları ya da öğretmenleri varsa bilir bunu, sınıfta bir grup counter lider diyebilmek için, bir kısım YGS-LYS’de 420 ham puan kesin diyebilmek için, bir kısım Subway Surferste puan farkıyla birbirini geçmeye çaba sarfederken o bilgisayar hocalarını bile dinlemeyip web geliştiriciliği ve bilişim dünyasını hunharca araştırma peşindeydi. Alanının getirdiği merakla hazır site tasarımları indirip düzenleme yapa yapa HTML, CSS ve bir nebze JS öğrendi. Mehmet hep öyledir zaten. O merakla liseyi bitirmiştir. ve üniversiteyi 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı Dicle Üniversitesinde devam etmiştir.

 

Yakın Tarihte Ne Kurcalıyor?

Üniversite 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığına Başlamıştır. Okuldaki yeni konular ve müfredatlarda, bilmediği araştıramadığı ve nerden başlayacağını bilmediği konuları görmüş ve ilgisini çekmiştir. Bir yandan kendini, bir yandan projelerini geliştiriyor. Neticede geliştirerek buldu tekerleği insan, ve geliştirerek gökleri yarıyor… Öğrenmenin ve gelişmenin illa bir eğitim müfredatından geçmediğini bilmeli herkes. Belki tam tersinden başlamıştır bazı insanlar…

 

Neler Yapabiliyor Peki?

En Başta C# Form uygulaması olmak üzere aktif olarak C, C++, C#, Php, Html, Css, Mysql gibi teknolojiler ile Form uygulama ve web yazılım geliştirmektedir. Boş zamanlarında hobi olarak Film izleme, müzik dinleme, kitap okuma ve çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Aynı zamanda Java üzerinde kendini geliştirmektedir.  Dijital oyun tasarımı ve oyun geliştirme üzerinede ilgilidir ve bu konularda ilerleme kaydetmek için emek sarfetmektedir.

 

Mehmet Ne Düşünüyor?

Mehmet öğrendiklerini paylaşmanın büyük bir hazine olduğunu düşünüyor. Bilginin beynin kıvrımlarında çürümeye bırakılmasına, insanın bencilliğine maruz bırakılmasına engel olunması gerektiğini düşünüyor. Bu sebepten ötürü bu blogda birşeyler için çaba sarfediyor. Çaba sarfetmediğimiz için, ne Microsoft bizim. Ne de Google… Bu ülkeye bu topluma birşeyler katmak istiyorsak bencil algımızı bırakarak paylaşımcı ruhu benimsememiz gerekiyor. İşte Mehmet tam da bunu düşünüyor.

 

Not: Hakkımda yazısı sorularu alıntı olup kendime göre uyarlanmıştır.